prof. Iwona Jasser z zespołem wyizolowała nowe rodzaje i gatunki sinic ze środowisk geotermalnych

Nowe rodzaje i gatunki sinic ze środowisk geotermalnych wyizolowane przez zespół hydrobiologów z UW pod kierunkiem dr hab. Iwony Jasser, prof. ucz. i zespół Uniwersytetu Arystotelesa pod kierunkiem prof. Spyrosa Gkelisa

W ramach międzynarodowej współpracy naukowcy z Uniwersytetu Arystotelesa w Tesalonikach, Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego wyizolowali 13 nowych szczepów sinic, w tym dwa nowe rodzaje i trzy gatunki, z środowisk termalnych Islandii, Polski, Grecji i Tadżykistanu.

Zespół dr hab. Iwony Jasser prof. ucz. z Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Biologii UW wyizolował i opisał nowy rodzaj oraz gatunek sinicy nitkowatej z geotermalnego źródła w Górach Pamiru Wschodniego (Tadżykistan). W tych samych badaniach zespół z Uniwersytetu Arystotelesa pod kierunkiem prof. Spyrosa Gkelisa (goszczącego w CNBCh w 2020 w ramach Visiting Professor Programm) wyizolował i opisał kolejny nowy rodzaj i gatunek ze źródła termalnego w Grecji. Natomiast zespół prof. Mikołaja Kokocińskiego z UWM opisał nowy gatunek Thermoleptolynbya.

Gorący strumień niedaleko Bulunkul porośnięty matą mikrobialną z Hillbrichtia pamiria (Wschodni Pamir, Tadżykistan), fot. Iwona Jasser

Dla uhonorowania niedawno zmarłej prof. Anny Hillbricht-Ilkowskiej, światowej sławy hydrobiolożki, której badania dotyczyły modeli produktywności wód słodkich, sukcesji planktonu oraz ekologii krajobrazu, nowy rodzaj cyjanobakterii z Pamiru został nazwany Hillbrichtia. Z kolei rodzaj odkryty w Grecji został nazwany Amhiprion od homeryckiego, starożytnego greckiego słowa ἀμφίρυτος (amphirytos), co oznacza dosłownie zanurzony, otoczony wodą. Thermoleptolyngbya hindakiae otrzymała nazwę gatunkową dla upamiętnienia światowej sławy fykologa ze Słowacji Franciszka Hindaka.

Hillbrichtia pamiria gen et. sp. nov., Amphirytos necridicus gen. et. sp. nov. i Thrmoleptyngbya hindakiae sp. nov.  to nie tylko nowe linie ewolucyjne wśród sinic, ale także potencjalni producenci substancji bioaktywnych.

Na zdjęciu wyizolowany szczep Hillbrichtia pamiria, fot. Iwona Jasser

Artykuł na podstawie badań pod tytułem Cyanobacteria in hot pursuit: Characterization of cyanobacteria strains, including novel taxa, isolated from geothermal habitats from different ecoregions of the world został właśnie opublikowany w czasopiśmie „Molecular Phylogenetics and Evolution”.