Publikacja w Nature – dr Łukasz Kozub, dr Iwona Dembicz i mgr Nadiia Skobel

Koledzy z naszego zakładu, dr Łukasz Kozub, dr Iwona Dembicz i mgr Nadiia Skobel uczestniczyli w badaniach, których wyniki zostały właśnie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature. https://www.nature.com/articles/s41586-025-08814-5
Pomysłodawcami badań byli naukowcy z Uniwersytetu w Tartu. Koordynowali oni zbieranie wystandaryzowaną metodyką danych o roślinności w prawie 5500 miejscach w 119 regionach na całym świecie. Na podstawie zebranych danych zidentyfikowano tzw. “ciemną różnorodność” (eng. dark diversity) czyli rodzime gatunki, które mogłyby rosnąć w danym miejscu, ale były nieobecne. Pozwoliło to zrozumieć pełny potencjał różnorodności roślin w każdym miejscu i zmierzyć, jaka część maksymalnej możliwej różnorodności była obecna w danym miejscu. Okazało się, że stopień kompletności fitocenoz spada wraz z rosnącym wpływem człowieka na ich otoczenie. Co więcej mówiąc o otoczeniu mamy na myśli obszary położone w promieniu nawet kilkuset kilometrów.
Jest to jeden z pierwszych silnych dowodów ogólnego negatywnego wpływu działalności człowieka na różnorodność fitocenoz, gdyż badania oparte o dotychczas stosowane miary różnorodności nie były w stanie go wykazać, ze względu na duże naturalne zróżnicowanie bogactwa gatunkowego fitocenoz. Ponadto badanie to pokazuje, jak ważne dla zachowania różnorodności biologicznej jest zachowanie dużych, niezaburzonych przez człowieka obszarów Ziemi.