Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminaria IBŚ

Szanowni Państwo,

w tym miejscu, gościnnie zamieszczamy informacje o cyklicznych seminariach Instytutu Biologii Środowiskowej przekazywane przez Przewodniczącego Rady Naukowej IBŚ dr hab. Wiktora Kotowskiego, prof. UW.

Seminaria odbywają w wybrane poniedziałki (zwykle pierwszy lub drugi poniedziałek miesiąca) najczęściej w godzinach 14:00 – 16:00 na platformie Google Meet pod stałym linkiem ​https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp. Dokładna godzina rozpoczęcia jest za każdym razem podana w ogłoszeniu.

Serdecznie zapraszamy!


Kolejne seminarium Instytutu Biologii Środowiskowej odbędzie się wyjątkowo w czwartek, 30 marca 2023 w godz. 13:00 – 15:00

W ramach kolejnego seminarium Instytutu Biologii Środowiskowej UW serdecznie zapraszamy na wykład dr. Reynaldo Patiño z Texas Tech University zatytułowany:

 „Prymnesium parvum blooms – causes, ecological impacts and treatments – based on Texas experience”

Wykład odbędzie się 30.03.2023 o godzinie 13.00 w auli C w CNBCh oraz online w Google Meet pod stałym linkiem https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp

Dr. Reynaldo Patiño jest starszym naukowcem w United States Geological Survey, liderem Texas Cooperative Fish and Wildlife Unit oraz profesorem zarządzania zasobami naturalnymi na Texas Tech University. Jego zainteresowania badawcze obejmują endokrynologię porównawczą, ekotoksykologię i szkodliwe zakwity glonów.

W swoich badaniach zajmował się zakwitami toksycznego haptofita, Prymnesium parvum, odpowiedzianego za masowe śnięcia ryb notowane w różnego typu wodach w USA. Jest autorem i współautorem licznych publikacji dotyczących historii zakwitów P. parvum, przyczyn samych zakwitów oraz toksyczności P. parvum a także sposobów walki z zakwitami.

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze latem 2022 temat ten stał się bliski nam wszystkim.

Prof.  Reynaldo Patiño na UW jest gościem grupy badawczej “Ekologia i Toksyczność Cyjanobakterii” a przyjechał na konferencję organizowaną przez IOŚ-PIB pt. „Harmful blooms of Prymnesium parvum in freshwaters – consequences and mitigation measures”, która odbędzie się 31 marca w siedzibie Instytutu przy ul. Słowiczej 32.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu i do dyskusji

dr hab. Iwona Jasser, prof. UW i dr hab. Wiktor Kotowski, prof. UW

 


Otwarte seminarium Instytutu Biologii Środowiskowej w poniedziałek 13 marca 2023, 14.00-15.30

Prof. Spyros Gkelis: Genomics of cyanobacteria – a new view and perspectives for shaping our future.

Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW w Auli C oraz online w Google Meet https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp

 

 

 

Prof. S Gkelis jest profesorem nadzwyczajnym w Szkole Biologii Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach.  Jest badaczem kompleksowo zajmującym się cyjanobakteriami zarówno od strony taksonomicznej i ekologicznej jak również ich potencjału metabolicznego. Specjalizuje się w analizowaniu genomów cyjanobakteryjnych (Genome mining) oraz bioaktywnych peptydów przez nie produkowanych, uczestnicząc w badaniach prowadzonych we wiodących w tej dziedzinie światowych ośrodkach m.in. w USA i Finlandii oraz na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach.

Oprócz prowadzenia badań i opieki nad doktorantami Prof. S Gkelis zajmuje się także nauczaniem na studiach licencjackich i magisterskich, prowadząc zajęcia z różnorodności biologicznej, fykologii, bioinformatyki i akwakultury.

Jest zastępcą dyrektora programu studiów magisterskich: „Ekologiczna jakość i zarządzanie dorzeczami” oraz zasiada w zarządzie programu magisterskiego „Bioinformatyka stosowana”. Jest także kierownikiem Katedry Botaniki (2022-2023)

Prof. S Gkelis przyjechał do Warszawy w ramach programu IDUB – Mentor do zespołu badawczego  „Ekologia i Toksyczność Cyjanobakterii”  kierowanego przez dr hab. Iwonę Jasser, prof. ucz.

 

Seminar Gkelis UW-2023_1


Zapraszamy na pierwsze seminarium w nowym roku akademickim 2022/2023

 

 

 


Czwarte seminarium – 11 kwietnia 2022, godz. 14:00

Naszym gościem będzie prof. Karol Szymczak z Wydziału Archeologii UW, a tytuł wystąpienia brzmi:
‘Koniec epoki lodowcowej – upadek cywilizacji łowców mamutów’
Profesor Karol Szymczak kierownikiem Katedry Archeologii Epoki Kamienia Wydziału Archeologii UW. Jego aktualne zainteresowania badawcze dotyczą m.in. rozprzestrzeniania się wczesnego człowieka współczesnego i jego relacji z neandertalczykami i denisowiańczykami, a także neolitem /młodszą epoką kamienia/ w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. W swoim referacie opowie m.in. o znaczeniu późnoplejstoceńskich i wczesnoholoceńskich zmian klimatycznych i środowiskowych na osadnictwo neolityczne w strefie stepowej Azji Środkowej.
Profesor Szymczak współpracuje badawczo z grupa badawczą prof. Małgorzaty Malawskiej z Instytutu Biologii Środowiskowej, prowadząc m.in. wspólne badania w Uzbekistanie.
Link do spotkania w google meets: meet.google.com/wdm-yeef-wsp

__________________________________________________________________________________

Trzecie seminarium – 10 stycznia 2022, godz. 14:00

Link do udziału w seminarium: ​https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp

___________________________________________________________________________________

Drugie seminarium – 13 grudnia 2021, godz. 14:00

Link do udziału w seminarium: ​https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp

Link do nagrania ze spotkania: https://drive.google.com/file/d/1_eFCfoW6KvmsNzT3sCXq8zsdUjD8J8-3/view?usp=sharing

 

___________________________________________________________________________________

Pierwsze seminarium odbyło się 8 listopada 2021.

Link do udziału w seminarium: https://meet.google.com/wdm-yeef-wsp

Link do nagrania ze spotkania: https://drive.google.com/file/d/1JBigtP2Z3UmmCueltv17LK5RhxQGygjK/view

__________________________________________________________________________________